blank

Bilim İnsanları Covid-19’a Karşı Tüm Kozlarını Oynuyor: Lamalar Kurtarıcımız Olabilir!


127
111 Paylaşım, 127 Beğeni

Kulağa ilginç gelse de, Covid-19’a karşı kurtarıcılarımızdan biri de lamalar olabilir. Kanlarındaki antikorlar sayesinde virüse karşı savunma sağlamamızda yardımcı olabilecekleri ortaya çıktı.

Cell adlı yayında verilen çalışmaya göre, lama kanında bulunan antikorlar insanlarda bulunanlara göre daha küçük olduğu için viral proteinlerindeki boşluklara insandaki antikorlara göre daha kolay temas etmesini sağlayabiliyor. Bu yüzden bu antikorlar hastalığa yakalanmamış insanlar için koruyucu olabilir.

blank

Belçika’da yaşayan Winter adlı lamada bulunan antikorların Mers ve Sars virüslerine karşı etki göstermesiyle bu beklenti oluşmuş durumda. Virolog Dr. Xavier Saelens, New York Times’a yaptığı açıklamada, “Eğer denemeler başarılı olursa, Winter’ın heykelini dikmemiz gerekecek” dedi.
Klinik çalışmalarda lama antikorlarının HIV ve diğer virüslere karşı etkileri de inceleniyor. Zor bir süreç olduğu belirtilse de, Covid-19 için beklenen umut belki de gerçekten hiç ummadığımız bir yerden gelebilir. Virolog Dr. Xavier Saelens’in de dediği gibi, sevindirici bir haber geldiği takdirde lamaların heykelini gerçekten de dikebiliriz, üstelik pelerinli bir şekilde!

Bilim insanları tüm kozlarını oynamaya devam ederken, biz de evlerimizde güzel haberleri büyük bir umutla bekliyor olacağız.


Web sitemizde yer alan hiçbir bilgi tanı ve tedavi amacıyla paylaşılmamıştır, bilgi vermeye yöneliktir. Herhangi bir rahatsızlık ile ilgili tanı ve tedavi gerektiren tüm işlemler için bir sağlık profesyoneli ile görüşün.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 3 =

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı