corona-asi-tedavi-cin
corona-asi-tedavi-cin

Çin, Covid-19’a karşı tedavilerde yeni bir ilaçla ilerleme kaydettiğini bildirdi.


131
101 Paylaşım, 131 Beğeni

PEKİN. TheStar.com isimli sitenin 17 Mart Salı günü Çinli yetkililere dayandırdığı haberine göre, Çin , Covid-19 (koronavirüs) salgınına karşı iyi klinik etkinlik gösteren bir antiviral ilaç olan Favipiravir’in klinik araştırmalarını tamamladı.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı altındaki Biyoteknoloji Geliştirme Ulusal Merkezi müdürü Zhang Xinmin, yaptığı basın toplantısında, alınan sonuçlara göre, 2014 yılında Japonya’da klinik kullanım için onaylanan influenza ilacı olan Favipiravir’in, klinik araştırmada belirgin bir olumsuz reaksiyon göstermediğini açıkladı.

Güney Çin’in Guangdong Eyaleti, Shenzhen Üçüncü Halk Hastanesi’nde yapılan çalışmaya, Favipiravir’i alan 35 hasta ve 45 hastanın dahil olduğu bir kontrol grubu ile 80’den fazla hasta katıldı.

Sonuçlar, Favipiravir tedavisi gören hastalarda, kontrol grubundaki hastalara kıyasla daha kısa sürede virüsün kaybolduğunu gösterdi. Wuhan Üniversitesi Zhongnan Hastanesi tarafından yürütülen çok merkezli bir randomize klinik çalışma, Favipiravir’in terapötik etkisinin kontrol grubundan çok daha iyi olduğunu ileri sürdü. Zhang, Favipiravir’in tıbbi tedavi ekiplerine önerildiğini ve Covid-19 için tanı ve tedavi planına dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

Bir Çinli ilaç şirketi, ilacı seri olarak üretmek ve gerekli tedariği sağlamak için Ulusal Tıbbi Ürünler İdaresi’ne onay başvurusu yaptı.

Çin ayrıca ciddi vakaların tedavisinde kök hücre ve yapay karaciğer ve kan saflaştırma gibi bazı ileri teknolojilerin kullanımıyla ilgili çalışmaları daha ileriye götürüyor.

Zhang, kök hücre tedavisinin Covid-19’un neden olduğu şiddetli inflamatuar reaksiyonları azaltmanın yanı sıra hastalarda akciğer hasarını ve pulmoner fibrozu azaltmada etkili olduğunu söyledi.

Çin, klinik çalışma için onaylanmış bir kök hücre ilacı ve bir mezenkimal kök hücre tedavisi de dahil olmak üzere Covid-19’a karşı kök hücre tedavisi hakkında çeşitli klinik araştırma programları başlatmış durumda.

Kök hücre tedavisi ağır ve kritik durumdaki 64 hastayı tedavi etmek için kullanılmış. Bu hastaların solunum güçlükleri yavaş yavaş düzelmiş ve genellikle sekiz ila 10 gün içinde tedavi sağlanmış.

Terapi ayrıca pulmoner fibrozu önlemede ve hastalar için uzun süreli prognozu iyileştirmede avantajlar göstermiş.

Çin Hücre Biyolojisi Derneği ve Çin Tabipler Birliği, Covid-19’a karşı kök hücre tedavisinin klinik araştırmasını ve uygulamasını standartlaştırmak için ortaklaşa bir kılavuz yayınlamış.

Zhang, Çin’in kritik hastaları tedavi etmek için yapay karaciğer ve kan arıtma teknolojisini kullanmaya çalıştığını söyledi. Bu tedaviyi alan hastalar, azalmış inflamatuar faktör seviyeleri ve akciğer görüntülemelerinde iyileşme görüldüğünü bildirdi.

Ventilatör desteği süreleri ortalama 7,7 gün azaltılmış ve yoğun bakım ünitesinde izlem süreleri kısalmış. 


Web sitemizde yer alan hiçbir bilgi tanı ve tedavi amacıyla paylaşılmamıştır, bilgi vermeye yöneliktir. Herhangi bir rahatsızlık ile ilgili tanı ve tedavi gerektiren tüm işlemler için bir sağlık profesyoneli ile görüşün.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + 16 =

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı