deneysel-ilac
deneysel-ilac

Deneysel İlacın Koronavirüse Karşı Etkinliği Üzerine Umutlar Artıyor


113
91 Paylaşım, 113 Beğeni

Theguardian.com haber sitesinin verdiği bilgiye göre birçok sağlık otoritesi Remdesivir’i, hastalara yardımcı olma ihtimali yüksek olan birkaç ilaçtan biri olarak görüyor.

ABD biyoteknoloji şirketi Gilead Sciences koronavirüs için etkin bir tedavi imkanının odak noktası haline gelen deneysel bir ilacın üretimini hızlandırdığını açıkladı. 

Covid-19 hastalarında denenen antiviral ilaç Remdesivir’in ilk klinik araştırma sonuçlarının 27 Nisanda Çin Hükümeti tarafından açıklanması bekleniyor. 

Koronavirüs salgını ortaya çıkınca, halihazırda kullanılan ilaçların yokluğunda farklı ilaçlara ve deneysel terapilere yönelik yaklaşık 300 ayrı deneme başlatılmış. Birçok sağlık otoritesi, başlangıçta Ebola’yı tedavi etmek için geliştirilen Remdesivir’i, yakın dönemde hastalara yardımcı olmak adına yüksek şansı olan çok az ilaçtan biri olarak görüyor.

Sitenin verdiği bilgide North Carolina Üniversitesi’nden virolog Timothy Sheahan “bu molekül potansiyel olarak hastalığın şiddetini azaltmak, hastanede yatanlar için hayat kurtarabilir ve hastane çalışanları için ve hatta toplumda bile yayılmayı sınırlamak için profilaktik olarak kullanılabilir” dedi. Ancak, ilacın ortaya çıkan salgında daha geniş kullanımının denemelerde başarı veya başarısızlık oranına bağlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu süreç devam ederken, ABD, Çin ve İtalya’daki doktorlar, semptomları ağır seyreden Covid-19’lu az sayıda hastayı tedavi etmek için Remdesivir’i kullanmaya başladılar. Washington’daki Snohomish İlçesinde yaşayan 35 yaşındaki ilk ABD hastası iyileşti, bununla birlikte ilacın klinik semptomların şiddetini ve de özellikle ölüm oranlarını azaltıp azaltmayacağını değerlendirmek için daha geniş katılımlı klinik çalışmalara ihtiyaç olduğu ifade ediliyor.

Columbia Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Profesör David Ho, Remdesivir’in en umut verici molekül adayı olduğunu ifade ediyor. “Şu anda New York’ta hastanemizde bir vakamız var ve kritik durumdaki hastamız için bu ilacı temin etmeye çalışıyoruz” dedi. Hastanedeki ekip, Gilead şirketinden hastanenin kullanım talebinin onaylanıp onaylanmadığını duymayı bekliyor. İngiltere’de görev yapan ve ilacı talep eden doktorlara da sınırlı miktarda Remdesivir stoğu olduğu söylenmiş.

İlaç, ilk ikisi Şubat ayında Çin’de ve ABD’deki hastalarda kullanılmaya başlayan çoklu çalışmalarda değerlendiriliyor. Bu ay Asya’da Covid-19 hastası olan diğer ülkelerde  iki farklı ilaç dozunu karşılaştıracak ve Mayıs ayı başlarında sonuçları bildirilmesi beklenen iki deneme daha başlatılacak.

Gilead, klinik araştırmanın ilacın virüslü hastaları tedavi etmede güvenli ve etkili olduğunu gösterip göstermeyeceğini bilmeden “gelecekteki potansiyel ihtiyaçlar beklentisiyle” üretimi artırdığını açıkladı.

Test edilen diğer bileşikler ise, anti-HIV ilacı Kaletra ve normalde hepatit ve sıtmanın tedavisinde kullanılan diğer ilaçları içeriyor.

Kaletra, HIV’i kontrol etmede kullanılan kombinasyon şeklinde bir ilaçtır. HIV replikasyonunu (çoğalmasını) bloke eden lopinavir ve parçalanmasını önleyerek lopinavir’in kan dolaşımındaki ömrünü artıran bir bileşik olan ritonavir içerir.

Profesör David Ho “Kişisel düşüncem, Kaletra gibi ilaçların Covid-19 için etkili olmayacağı. HIV proteazı için çok spesifik bir ilacın bir koronavirüse karşı etkili olacağından şüpheliyim. Farelerde remdesivir ve lopinavir karşılaştırılarak kafa kafaya çalışmalar yaptık ve lopinavir de işe yaramadı ”dedi.

Profesör David Ho, “çok yararlı bir ilaç bulma şansını” düşük bulmasına rağmen, Kaletra ve hepatit ilaçlarındaki denemelerin yapılmaya değer olduğunu kaydetti. “Bunun yanında, bazıları çok az bilimsel temele sahip gibi görünen tuhaf terapileri içeren çok sayıda oldukça gelişigüzel deneme devam ediyor” dedi. “Gilead, Çin’de iki farklı deneme yapmaya çalışıyor, ancak devam eden diğer tüm şeylerle rekabet ediyorlar. Artık vaka yükü azaldığından klinik çalışmalara katılım konusunda bazı sıkıntılar yaşıyorlar” şeklinde ekledi.

Remdesivir, virüsün vücutta ve hayvan çalışmalarında çoğalma yeteneğine saldırıp, özellikle semptomlar ortaya çıktıktan hemen sonra verildiğinde iki ölümcül koronavirusa, Sars ve Mers’a karşı etkisini gösterdi. Ayrıca, Remdesivir’in soğuk algınlığına neden olan ve yarasalara ve domuzlara bulaşan diğerleri de dahil olmak üzere çok çeşitli koronavirüslere karşı kullanıldığında da umut vaat etmiş bir molekül olduğu ifade ediliyor.

Aynı replikasyon (çoğalma) işlemi tüm koronavirüslerde olmaktadır ve ilaç bu işlemi bloke etme üzerinde etkili olursa, tüm koronavirüslerin tedavisinde de etkili olacağı varsayılıyor. North Carolina Üniversitesi’nden virolog Timothy Sheahan, “Bunun yararlı olması için, birisinin vücudunda virüs çoğalması hızlanmadan ve çok fazla hasar ortaya çıkmadan virüsü tespit etmek gerekiyor” dedi. “Virüs çoğalmadan önce müdahale edebiliyorsanız, sonuçları iyileştirmek ve insanların hayatlarını kurtarmak için oldukça iyi bir şansınız var. Sars ve Mers için, üst solunum yolunda virüs, semptomların başlamasından bir hafta ila 10 gün sonra doruğa ulaşır, bu nedenle, hasta kendisini kötü hissetmeye başladıktan sonra muhtemelen müdahale etmek için beş ila 10 gününüz vardır. ” diye ekledi.

Kaynaklar

https://www.theguardian.com/world/2020/mar/10/hopes-rise-over-experimental-drugs-effectiveness-against-coronavirus


Web sitemizde yer alan hiçbir bilgi tanı ve tedavi amacıyla paylaşılmamıştır, bilgi vermeye yöneliktir. Herhangi bir rahatsızlık ile ilgili tanı ve tedavi gerektiren tüm işlemler için bir sağlık profesyoneli ile görüşün.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 13 =

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı