Emzirme Sorunlarının Üstesinden Nasıl Gelinir?
Emzirme Sorunlarının Üstesinden Nasıl Gelinir?

Emzirme Sorunlarının Üstesinden Nasıl Gelinir?


82
65 Paylaşım, 82 Beğeni

İÇİNDEKİLER

Uzmanlar, emzirmenin hem anne hem de bebek için en sağlıklı seçenek olduğunu belirtiyor.

Emzirme Sorunlarının Üstesinden Nasıl Gelinir?

Bebeklerin, ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmeleri ve daha sonra en az 1 ila 2 yaşına gelene kadar beslenmelerinin ana bir parçası olarak, anne sütüne devam etmeleri önerilmektedir. Emzirmenin, anneler ve bebekler için her zaman kolay olmadığı doğrudur.

Öneriler

Emzirme hem anne hem de bebek için iyi bir deneyimdir. Emzirme konusunda rahat olmak zaman ve pratik gerektirir. Süreci kolaylaştırmak için yapabilecekleriniz şunlardır; 

 • Doğumdan hemen sonra bebeğinizi hastanede emzirmeye başlayın. 
 • Bir emzirme danışmanından veya hemşireden yardım isteyin. 
 • Bebeğiniz doğmadan önce emzirme konusunu araştırın, kitaplar okuyun. 

Göğüs Ucu

Çoğu kadın ağrı çekmeden emzirir. Bazen, ilk haftada göğüs hassasiyeti ve ağrı ortaya çıkar. Göğüs ucu ağrısı sebepleri;

 • Kötü beslenme teknikleri 
 • Emzirirken bebeğin yanlış konumu 
 • Göğüs uçlarına dikkat etmemek 

Birçok kadın için, göğüs ucu ağrısının açık bir nedeni yoktur. Beslenme sırasında bebeğinizin pozisyonunda basit bir değişiklik ağrıyı hafifletebilir. Çok kuru veya çok nemli olan ciltler de ağrıya neden olabilir.

 • Sentetik kumaşlardan yapılmış sütyenler, göğüs ucunun nem toplamasına neden olabilir. Bu kumaşlar terlemeyi artırabilir ve buharlaşmayı yavaşlatabilir.
 • Doğal cilt yağlarını çıkaran sabun veya solüsyonların kullanılması ciltte kurumaya neden olabilir.
 • Bazı bebekler diş çıkarmaya başladıklarında memeleri ısırabilir. Bebeği emzirmeden birkaç dakika önce, çiğnemesi için soğuk ve ıslak bir şey vermek bu sorunu önlemeye yardımcı olabilir.

Göğüs Dolması Ve Boşaltılması

Göğüs dolgunluğu, doğumdan birkaç gün sonra memede kan ve süt oluşumudur. Bu sütünüzün geldiğinin bir işaretidir. Emzirmenizi engellemez. Göğüs şişmesi, göğüsteki kan damarlarından kaynaklanır. Göğüsler şişmiş, sert ve acı  vericidir. Süt bezlerinde yapılan süt, süt kanallarına salınır. Ağrı, stres ve anksiyete, emme refleksini etkileyebilir. Sonuç olarak, süt birikecektir.

Bu şikayetleri azaltmak için; 

• Rahat bir pozisyon bulmak

 • Nazik bir masaj yapmak ve genellikle göğüse ısı uygulamak (24 saat içinde 8 kez veya daha fazla) ve her beslenmede en az 15 dakika boyunca emzirmek te,  tıkanmayı önleyebilir. 

Göğüs şişmesini hafifletmenin diğer yolları; 

• Sütü elle veya pompa ile daha sık sağın.

• Rahatsızlığı hafifletmek için sıcak duş alın ve soğuk kompresler uygulayın.

Tıkalı Süt Kanalı

Bir süt kanalı tıkanabilir. Bu, bebek iyi beslenmezse, anne beslemeleri atlarsa (çocuk sütten kesildiğinde yaygındır) veya annenin sütyeninin çok sıkı olması durumunda ortaya çıkabilir. Tıkanmış bir süt kanalının belirtileri şunlardır; 

 • Hassasiyet 
 • Memenin bir bölgesinde ısı ve kızarıklık 
 • Deriye yakın hissedilebilir bir yumru ve ağrı. 

Göğüs Enfeksiyonu

Göğüs enfeksiyonu (mastitis) ağrıyan kaslara, ateşe ve bir göğüste kırmızı, sıcak, hassas bir bölgeye neden olur. Bu belirtiler ortaya çıkarsa doktorunuzu arayın. Tedavi genellikle şu şekildedir;

 • Enfeksiyon için antibiyotik almak 
 • Enfekte bölgeye nemli, sıcak kompresler uygulamak
 • Dinlenmek
 • Emzirmeler arasında rahat bir sütyen giymek 

Enfekte memeden emzirmeye devam etmek iyileşmeye yardımcı olacaktır. Anne sütü, göğüs enfeksiyonunuz olsa bile bebek için güvenlidir. Emzirme daha  fazla göğüs tıkanmasını önleyecektir. Emzirme çok rahatsız edici oluyorsa, sütü göğüsten çıkarmak için pompalamayı deneyebilirsiniz.

Pamukçuk 

Pamukçuk, emzirme sırasında anne ve bebek arasında geçebilecek yaygın bir maya enfeksiyonudur. Maya (Candida albicans) sıcak, nemli alanlarda gelişir. Bebeğin ağzı ve annenin memeleri bu mayanın büyümesi için en iyi yerlerdir. Maya enfeksiyonları genellikle antibiyotik tedavileri sırasında veya sonrasında ortaya çıkar. 

Annede maya enfeksiyonu belirtileri;

Emzirme sırasında ve hemen sonrasında ortaya çıkan ve rahatsız edici, derin pembe meme uçlarıdır. Bebeğin ağzındaki beyaz lekeler ve artan kızarıklık, bebeğin ağzındaki maya enfeksiyonunun belirtileridir.


KAYNAKLAR

Lawrence RM, Lawrence RA. The breast and the physiology of lactation. In: Creasy RK, Resnik R, Iams JD, Lockwood CJ, Moore TR, Greene MF, eds. Creasy and Resnik’s Maternal-Fetal Medicine: Principles and Practice. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2014:chap 9.

Newton ER. Lactation and breastfeeding. In: Gabbe SG, Niebyl JR, Simpson JL, et al, eds. Obstetrics: Normal and Problem Pregnancies. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2017:chap 24.

Parks EP, Shaikhkhalil A, Groleau V, Wendel D, Stallings VA. Feeding healthy infants, children, and adolescents. In: Kliegman RM, Stanton BF, St. Geme JW, Schor NF, eds. Nelson Textbook of Pediatrics. 20th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 45


Web sitemizde yer alan hiçbir bilgi tanı ve tedavi amacıyla paylaşılmamıştır, bilgi vermeye yöneliktir. Herhangi bir rahatsızlık ile ilgili tanı ve tedavi gerektiren tüm işlemler için bir sağlık profesyoneli ile görüşün.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iki + bir =

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı