Hızlı Kilo Kaybı için Beslenme Nasıl Olmaslı
Hızlı Kilo Kaybı için Beslenme Nasıl Olmaslı

Hızlı Kilo Kaybı İçin Beslenme Nasıl Olmalıdır?


85
70 Paylaşım, 85 Beğeni

Hızlı kilo kaybı diyeti, birkaç hafta içinde haftada 1 kg kaybettiğiniz bir diyet türüdür. 

Nasıl Uygulanır?

Bu diyetler çoğunlukla hızlı kilo vermek isteyen obez insanlar tarafından seçilir. Bu diyetler doktor veya diyetisyen tarafından tavsiye edilir. Bu diyetlerdeki insanlar bir uzman tarafından yakından takip edilmelidir. Hızlı kilo kaybı, çoğu insanın kendi başına yapması için güvenli değildir. 

Bu diyetler sadece kısa bir süre için kullanılmak üzere ve birkaç haftadan fazla tavsiye edilmez. Hızlı kilo kaybı diyetlerinin türleri aşağıda açıklanmıştır. Çok hızlı kilo veren insanlar, daha az şiddetli diyet değişiklikleri ve fiziksel aktivite ile yavaş yavaş kilo veren insanlara göre hızlı kilo alma olasılığı daha yüksektir. 

Çok Düşük Kalorili Diyet

Çok düşük kalorili diyette, günde en az 800 kaloriden 1,5-2 kilograma kadar kilo kaybedebilirsiniz. Normal yemekler yerine çorbalar, içecekler kullanılır. Bu, her gün ihtiyaç duyduğunuz tüm besinleri almanıza yardımcı olur. Bu diyet sadece obez olan ve sağlık nedenleriyle kilo vermesi gereken yetişkinler için önerilir. 

Düşük Kalorili Diyet 

Bu diyetler genellikle kadınlar için günde 1.000 ila 1.200 kalori ve erkekler için günde 1.200 ila 1.600 kalori sağlar. Hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen çoğu insan için iyi bir seçimdir.

Fad (Moda) Diyetleri

Bazı fad diyetleri de hızlı kilo kaybı elde etmek için kaloriyi ciddi şekilde sınırlar. Birçok durumda, bu diyetler güvenli değildir. Diyetinizi durdurduktan sonra, eski yeme alışkanlıklarınıza geri dönerseniz kilo alma riski altındasınız. Çoğu insan için, haftada 225 gram ila 500 gram kaybettiğiniz bir diyet seçmek en güvenlidir.

Egzersizin Rolü

Hızlı kilo vermek, egzersiz yapmak ve kalori kesmekle ilgilidir. Bu tür bir diyette bulunurken ne tür egzersiz yapmanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun.

Sağlığa Faydaları

  • Hızlı kilo kaybı diyeti, genellikle obezite nedeniyle sağlık sorunları olan insanlar içindir. Bu insanlar için, hızlı bir şekilde kilo kaybetme iyileştirmeye yardımcı olabilir;
  • Diyabet
  • Yüksek kolesterol 
  • Yüksek tansiyon

Olası Sağlık Problemleri

Sadece doktorunuzun önerisi ile bu diyetlerden birini takip etmelisiniz. Haftada 1 veya 2 kilogramdan fazla kilo kaybetmek çoğu insan için güvenli değildir. Kas, su ve kemik yoğunluğunu kaybetmenize neden olabilir. Hızlı kilo kaybı da dahil olmak üzere bazı yan etkilere neden olabilir; 

  • Safra taşı 
  • Gut 
  • Yorgunluk
  • Kabızlık
  • İshal
  • Mide bulantısı 

Hızlı kilo veren kişilerin, hızlı bir şekilde kilo alma olasılığı daha yüksektir. Bu, diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Genel olarak, hızlı bir kilo kaybı diyeti çocuklar için güvenli değildir. Doktorunuz önermediği sürece gençler, hamile kadınlar veya yaşlı yetişkinler için de güvenli olmayabilir.


KAYNAKLAR

Academy of Nutrition and Dietetics website. Staying away from fad diets. www.eatright.org/resource/health/weight-loss/fad-diets/staying-away-from-fad-diets. Updated January 2, 2017. Accessed July 9, 2018.

Cowley MA, Brown WA, Considine RV. Obesity: the problem and its management. In: Jameson JL, De Groot LJ, de Kretser DM, et al, eds. Endocrinology: Adult and Pediatric. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 26.

Parretti HM, Jebb SA, Johns DJ, Lewis AL, Christian-Brown AM, Aveyard P. Clinical effectiveness of very-low-energy diets in the management of weight loss: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Obes Rev. 2016;17(3):225-234. PMID: 26775902 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26775902.


Web sitemizde yer alan hiçbir bilgi tanı ve tedavi amacıyla paylaşılmamıştır, bilgi vermeye yöneliktir. Herhangi bir rahatsızlık ile ilgili tanı ve tedavi gerektiren tüm işlemler için bir sağlık profesyoneli ile görüşün.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bir + 11 =

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı