hlab27-testi

HLA-B27 Testi Nedir? Neden Yapılır?


68
52 Paylaşım, 68 Beğeni

HLA-B27, beyaz kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan bir proteini aramak için yapılan kan testidir.

HLA-B27 Testi Nedir?

Bu protein, insan lökosit antijeni olarak adlandırılır. İnsan lökosit antijenleri, vücudun bağışıklık sisteminin, kendi hücreleri ile yabancı ve zararlı maddeler arasındaki farkı ayırmasına yardımcı olan proteinlerdir. Kalıtsal genler tarafından üretilirler.

Test Nasıl Yapılır?

Testi yapabilmek için kan örneği gereklidir. Damardan alınan kan örneği, bir laboratuvara test edilmek üzere gönderilir.

Teste Nasıl Hazırlanılır?

Teste hazırlanmak için, özel bir hazırlık gerekmez.

Test Yapılırken Nasıl Hissedeceksiniz?

Damardan alınan kan ile, iğne yerleştirildiğinde hafif bir batma veya biraz acı hissedebilirsiniz. Daha sonra, biraz zonklama veya hafif bir morarma olabilir. Fakat bu durum kısa bir süre içerisinde kendiliğinden geçer.

 HLA-B27 Testi Neden Yapılır?

Doktorunuz bu testi eklem ağrısının, sertliğin veya şişmenin nedenini belirlemeye yardımcı olmak için isteyebilir. Ayrıca, bir organ veya doku nakli yaptırıyorsanız, bu teste de ihtiyacınız olabilir. Bu test, aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka testlerle birlikte yapılabilir;

  • C-Reaktif protein (CRP)
  • Eritrosit sedimantasyon hızı (ESR)
  • Romatoid faktör
  • Röntgen

Normal Sonuçlar

Normal yani negatif bir sonuç, HLA-B27’nin kanınızda bulunmadığı anlamına gelir.

Anormal Sonuçlar Ne Anlama Gelir?

Pozitif bir test, HLA-B27’nin kanınızda mevcut olduğu anlamına gelir. Bazı otoimmün hastalıkların gelişmesi veya olması için ortalamanın üzerinde bir riskiniz olduğunu göstermektedir. Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla sağlıklı vücut dokularına saldırıp onları tahrip etmesiyle ortaya çıkan bir durumdur.

Pozitif bir sonuç, doktorunuzun spondiloartrit adı verilen bir artrit (eklem iltihabı) türünün teşhisini koymasına yardımcı olabilir. Bu tür artrit aşağıdaki bozuklukları içerir:

  • Ankilozan spondilit
  • Crohn hastalığı veya ülseratif kolit ile ilişkili artrit
  • Psöriatik artrit
  • Reaktif artrit
  • Sakroileit (sakroiliak eklem iltihabı)
  • Üveit

Spondiloartrit belirtileri varsa, HLA-B27 testinin pozitif olması tanıyı doğrulamaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, HLA-B27 bazı normal insanlarda da pozitif çıkabilir fakat her zaman bir hastalığınız olduğu anlamına gelmez.

Referanslar

Chernecky CC, Berger BJ. Human Leukocyte Antigen (HLA) B-27 – blood. In: Chernecky CC, Berger BJ, eds. Laboratory Tests and Diagnostic Procedures. 6th ed. St Louis, MO: Elsevier Saunders; 2013:654-655.

Fagoaga OR. Human leukocyte antigen: the major histocompatibility complex of man. In: McPherson RA, Pincus MR, eds. Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 23rd ed. St Louis, MO: Elsevier; 2017:chap 49.

Inman RD. The spondyloarthropathies. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 265.

McPherson RA, Massey HD. Overview of the immune system and immunologic disorders. In: McPherson RA, Pincus MR, eds. Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 23rd ed. St Louis, MO: Elsevier; 2017:chap 43.

Reveille JD. Spondyloarthritis. In: Rich RR, Fleisher TA, Shearer WT, Schroeder HW, Few AJ, Weyand CM, eds. Clinical Immunology: Principles and Practice. 5th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2019:chap 57.


Web sitemizde yer alan hiçbir bilgi tanı ve tedavi amacıyla paylaşılmamıştır, bilgi vermeye yöneliktir. Herhangi bir rahatsızlık ile ilgili tanı ve tedavi gerektiren tüm işlemler için bir sağlık profesyoneli ile görüşün.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + 5 =

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı