blank

“I Am Legend” Neden Başarılı Bir Pandemi Filmi?


86
65 Paylaşım, 86 Beğeni

Covid-19 sürecinde epey popüler olan “Contagion” filmi her ne kadar “gerçekçi” bulunsa da, bu filmden yeterince söz edildiği için odak noktasını başka bir filme çekmek istiyorum: I Am Legend

“Her felaket filmi başlangıcında, umursanmayan bir bilim insanı vardır.” sözünü duymuş olmalısınız. Gerçekten de Çin’deki bilim insanları salgın başlangıcında dünyayı uyarmak istediler fakat yeterince umursanmadılar ve bunun sonuçlarına hâlâ katlanıyoruz ne yazık ki.

Umursanmayan bilim insanlarından söz ettim fakat I Am Legend’da tam aksine “fazla umursanan” bir bilim insanı nedeniyle Dünyada bir pandemi başlıyor. Yani bilim insanları çoğu zaman kurtarıcı da olsalar, bazen ciddi tehlikelere neden olabiliyorlar. Sonuçta atom bombası da bir bilim insanı tarafından iyi bir amaçla bulundu fakat maalesef birileri tarafından kötü amaçlar için kullanıldı.

Filmde, kansere çare bulunduğu açıklanıyor bir bilim insanı tarafından fakat bu ilacın beklenmedik yan etkilerinin ortaya çıkmasıyla korkutucu boyutta bir pandemi oluşuyor. Evet, insanlar yaratığa dönüşüyor fakat bu abartı olsa da asıl odaklanmamız gereken nokta, bir pandeminin etkilerinin Dünya üzerinde nelere sebep olduğu. Dünya üzerindeki hızlı etkisini, koca bir sistemin nasıl da kolaylıkla çökebileceğini flashback’ler sayesinde tüm çıplaklığıyla izliyoruz.

Nasıl ki Covid-19 nedeniyle evlere kapandıysak, filmin baş karakteri Dr. Robert Neville da köpeği Sam ile birlikte geceleri eve kapanmak zorunda kalıyor. Bu süreci uzun zamandır yaşadığı için DVD filmleri defalarca izlediğini filmlerin her repliğini ezberlediğini gördüğümüz sahneyle anlıyoruz. Yalnızlık psikolojisi şimdi bile bizi bu kadar etkilemişken, bir de Dr. Robert Neville karakterini düşünün. Gündüzleri dışarı çıktığında cansız mankenlerle bile konuşacak duruma geldiğini görüyoruz.

Karakter gündüzleri dışarı çıktığında şehrin nasıl da entropiye yenilmeye başladığını çarpıcı bir şekilde görebiliyoruz. Coronavirüs pandemisi nedeniyle şehirlere gelen yabani hayvanları görmüş olmalısınız, adeta I Am Legend sahnelerinden alınmış gibiydi her biri.

Can alıcı noktalardan biri de, Neville’ın film boyunca hastalığa çare bulma çabasından vazgeçmemesi. Hayvanlar üzerinde bıkmadan defalarca test uyguluyor ve her dafasında başarısız oluyor. İşte bu denemeler size Covid-19 için aşı bulma çabasını hatırlatacaktır. Dünyanın dört bir tarafındaki bilim insanları aşı bulmak için canla başla çalışıyorlar ve bazıları hayvan testlerine başladı bile. Kimi görüşlere göre aşı yıl sonunda bulunabilecekken kimilerine göreyse 2021 sonunda mümkün. Hatta hiçbir zaman bulunamama ihtimali bile var. İşte bu ihtimalin psikolojisini I Am Legend’da net bir şekilde görebiliyoruz.

Covid-19 hastalığını atlatanların kanları nasıl ki yeni tedavilerde etkili bir yöntem olarak kullanılıyorsa, I Am Legend’da da benzer bir yöntem işe yarıyor. Dr. Robert Neville’ın kanı bağışıklık içerdiği için tedavide etkili oluyor ve bir gün karşısına çıkan bir kadın ve çocuğa bu ilacı vererek insanlığa yeniden umut oluyor. Umarız ki filmdeki kadar geç olmadan en kısa zamanda tedavi bulunabilir.

“Karanlığı aydınlat!” repliği filmin dünyası için ne kadar önemliyse, gerçek dünya için de o kadar önemli. “Karanlığı aydınlatın!”


Web sitemizde yer alan hiçbir bilgi tanı ve tedavi amacıyla paylaşılmamıştır, bilgi vermeye yöneliktir. Herhangi bir rahatsızlık ile ilgili tanı ve tedavi gerektiren tüm işlemler için bir sağlık profesyoneli ile görüşün.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − yedi =

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı