ivermectin-covid19

Ivermectin İsimli İlacın Covid19’u 48 Saat İçinde Etkisiz Hale Getirdiği Gösterildi.


128
108 Paylaşım, 128 Beğeni

Melbourne Üniversitesi ve Royal Melbourne Hastanesi’nin ortak girişimi olan Peter Doherty Enfeksiyon ve Bağışıklık Enstitüsü (Doherty Enstitüsü) ile Monash Biyomedikal Keşif Enstitüsü (BDI) liderliğindeki ortak bir çalışmada, Ivermectin isimli zaten kullanımda olan anti-paraziter bir ilacın 48 saat içinde virüsü etkisiz hale getirdiği bildirildi.

Ivermectin, HIV, dang humması ve influenza gibi virüslere karşı in vitro olarak etkili olduğu gösterilmiş, FDA onaylı anti-parazitik bir ilaçtır.

Çalışmayı yöneten Monash Biyomedikal Keşif Enstitüsü’den Dr. Kylie Wagstaff, bilim adamlarının Ivermectin’in, hücre kültüründe büyüyen SARS-CoV-2 (Covid19) virüsünü 48 saat içinde durdurduğunu gösterdiklerini söyledi.

Laboratuvar ortamında koronavirüslere karşı oldukça etkili olduğu gösterilen Ivermectin’in insanlarda güvenli kullanım dozajı ve ilacın etkinliğini belirlemek için daha ileri testlere ihtiyaç olduğu ve klinik çalışmalar tamamlanıncaya kadar COVID-19’un insanlarda kullanılamayacağı belirtildi.

Dr. Wagstaff, “Kullanılacak tek bir dozda bile ilacın tüm viral RNA’yı 48 saatte ortadan kaldırabileceğini, 24 saatte bile gerçekten oldukça önemli bir azalma olduğunu gördük” dedi.

Yapılan testlerin in vitro (laboratuar testleri) olduğu ve deneylerin insanlarda yapılması gerektiğini söyleyen Dr. Wagstaff “Ivermectin çok yaygın olarak kullanılır ve güvenli bir ilaç olarak bilinir. İnsanlarda kullanabileceğimiz dozajın etkili olup olmayacağını bulmamız gerekiyor, bu bir sonraki adım” şeklinde devam etti.

“Küresel bir salgın yaşadığımız ve henüz onaylanmış bir tedavinin olmadığı bu günlerde, Dünya’da zaten üretilmiş bir molekül olsaydı, insanlara daha erken yardım edilebilirdi. Gerçekçi olarak bir aşının geniş çapta olması biraz zaman alacak.” diyen Dr Wagstaff, Ivermectin’in virüs üzerinde çalıştığı mekanizma bilinmese de, diğer virüslerdeki eylemine dayanarak, ilacın, virüsün konak hücrelerinin virüsü yok etme gücünü “azaltma” yeteneğini durdurmak için çalıştığını söyledi.

Royal Melbourne Hastanesi’nden Dr. Leon Caly, canlı koronavirüs ile deneylerin yapıldığı Doherty Enstitüsü Victoria Enfeksiyon Hastalıkları Referans Laboratuvarı’nda (VIDRL) bu çalışmanın ilk yazarıdır.

Dr. Caly, “Ocak 2020’de Çin dışında SARS-COV2’yi izole eden ve paylaşan ekibin bir parçası olan virolog olarak, Ivermectin’in COVID-19’a karşı potansiyel bir ilaç olarak kullanılmasından dolayı heyecanlıyım” dedi.

Dr. Wagstaff, ilacı ve antiviral aktivitesini birlikte araştırdığı Monash Biyotıp Keşif Enstitüsü’den aynı zamanda bu makalenin bir yazarı olan Profesör David Jans ile tanımladığı 2012 yılında Ivermectin’de daha önce benzer bir etki bulmuştu. Profesör Jans ve ekibi, Ivermectin’i 10 yıldan daha fazla bir süredir farklı virüslerde deneyerek araştırmaktadır.

Dr. Wagstaff ve Profesör Jans, Ivermectin’in SARS-CoV-2 virüsü üzerinde çalışıp çalışmadığını araştırmaya başladılar.

Dr. Wagstaff, COVID-19 ile mücadelede Ivermectin kullanımının yapılacak klinik çalışmaların sonuçlarına bağlı olacağını söyledi.

Monash Üniversitesi tarafından yürütülen bu çalışma gösterdi ki, zaten mevcut olan anti-parazitik bir ilaç, 48 saat içinde hücre kültüründe virüsü öldürebilir.

Bilim adamları, ilacın tek bir dozunun, hücre kültüründe büyüyen SARS-CoV-2 virüsünü durdurabileceğini gösterdi.

Sonraki adımlar virüsün laboratuar ortamında etkisini gösterdiği dozların insanlar için de güvenli olduğunu göstermektir.

COVID-19 ile savaşmak için Ivermectin kullanımı klinik öncesi testlere ve klinik deneylere ihtiyaç duymaktadır, bu da çalışmayı ilerletmek için acilen fon gerektirmektedir.

Monash Üniversitesi liderliğindeki bu ortak çalışma, Elsevier tarafından yayınlanan hakemli tıp dergisi olan Antiviral Research’te yayınlandı.

Antiviral Research’de makalenin tamamını okuyun: The FDA-approved Drug Ivermectin inhibits the replication of SARS-CoV-2 in vitro


Web sitemizde yer alan hiçbir bilgi tanı ve tedavi amacıyla paylaşılmamıştır, bilgi vermeye yöneliktir. Herhangi bir rahatsızlık ile ilgili tanı ve tedavi gerektiren tüm işlemler için bir sağlık profesyoneli ile görüşün.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bir × iki =

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı