Kronik Böbrek Hastalığı ve Beslenme
Kronik Böbrek Hastalığı ve Beslenme

Kronik Böbrek Hastalığı ve Beslenme


72
54 Paylaşım, 72 Beğeni

İÇİNDEKİLER

Kronik böbrek yetmezliği; nefrit, diyabet, hipertansiyon, taş, tıkanma, tümör gibi hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan önemli bir sağlık sorunudur.

Kronik Böbrek Hastalığı ve Beslenme

Kronik böbrek hastalığı olduğunda diyetinizde değişiklik yapmanız gerekebilir. Bu değişiklikler; sıvıların sınırlandırılması, düşük proteinli bir diyet, tuz, potasyum, fosfor ve diğer elektrolitlerin sınırlandırılması ve kilo veriyorsanız yeterli kalori almayı içerebilir. 

Böbrek hastalığınız kötüleşirse veya diyalize ihtiyacınız varsa diyetinizi daha dikkatli bir şekilde değiştirmeniz gerekebilir. Bu diyetin en önemli amacı, diyaliz sırasında  vücudunuzdaki elektrolit, mineral ve sıvı düzeylerini dengeli tutmaktır. Diyalize giren insanlar, vücuttaki atık ürünlerin birikmesini sınırlamak için bu özel diyete ihtiyaç duyarlar. Diyaliz tedavileri arasındaki dönemde sıvıların sınırlandırılması çok önemlidir, çünkü diyaliz hastalarının çoğu çok az idrara çıkmaktadır. 

İdrar çıkışı olmadığı zaman, alınan sıvılar vücutta birikerek kalpte ve akciğerlerde çok fazla sıvı birikimine neden olur. Sağlıklı kalmanızı ve vücut dokularının kaybını önlemek için her gün yeterli kalori almanız gerekir. Doktorunuza ve diyetisyeninize ideal ağırlığınızın ne olması gerektiğini sorun. Bu hedefe ulaştığınızdan emin olmak için her sabah kendinizi tartın.

Karbonhidratlar

Karbonhidrat alma sorununuz yoksa, bu gıdalar iyi bir enerji kaynağıdır.

  • Meyveler, ekmekler, tahıllar ve sebzeler. Bu gıdalar enerjinin yanı sıra,  lif, mineral ve vitamin sağlar. 

Yağlar

Yağlar iyi bir kalori kaynağı olabilir. Kalp sağlığınızı korumak için tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar (zeytinyağı, kanola yağı, aspir yağı) kullandığınızdan emin olun. Kalp sorunları riskini artırabilecek yağ ve kolesterol hakkında doktorunuz ve diyetisyeniniz ile görüşün.

Protein

Düşük proteinli diyetler, diyalize başlamadan önce yararlı olabilir. Diyalize başladıktan sonra, daha fazla protein almanız gerekecektir. Her öğünde balık, kümes hayvanları, dana-koyun eti veya yumurta içeren yüksek proteinli bir diyet önerilebilir. Diyaliz hastaları her gün 225 ila 280 gram (8 ila 10 ons) yüksek proteinli gıdalar yemelidirler.

Kalsiyum ve Fosfor

Doktorunuz, mineral, kalsiyum ve fosfor seviyenizi  sık sık kontrol edecektir. Kronik böbrek hastalığının erken evrelerinde bile, kandaki fosfor seviyeleri çok yüksek olabilir. Bunun sebepleri şunlardır;

  • Düşük kalsiyum: Bu durum, vücudun kemiklerinizden kalsiyum çekmesine neden olur, bu da kemiklerinizin zayıflamasına ve kırılma olasılığının artmasına neden olur. 
  • Kaşıntı: Yediğiniz süt ürünü gıdaların miktarını sınırlamanız gerekir, çünkü büyük miktarda fosfor içerirler. Buna süt, yoğurt ve peynir dahildir. Bazı süt ürünü gıdaları, fosfor bakımından daha düşüktür; 
  • Margarin 
  • Tereyağı  
  • Krem, ricotta, brie peyniri

Kemik hastalığını önlemek için kalsiyum ve D vitamini takviyeleri almanız,  vücudunuzdaki kalsiyum ve fosfor dengesini kontrol etmeniz gerekebilir. 

Sıvılar

Böbrek yetmezliğinin erken evrelerinde, içtiğiniz sıvıyı sınırlamanız gerekmez. Ancak, durumunuz kötüleştikçe veya diyalize gerek duyulduğu zaman, aldığınız sıvı miktarını izlemeniz gerekecektir. 

Diyaliz seansları sırasında sıvı vücutta birikebilir. Çok fazla sıvı nefes darlığına, acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan acil bir duruma yol açabilir. Doktorunuz, her gün ne kadar sıvı içmeniz gerektiğini size söyleyecektir. Çorbalar, meyve suları, dondurma, üzüm, kavun, marul, domates ve kereviz gibi çok fazla su içeren gıdaların sayısını not edin. Daha küçük bardaklar kullanın. 

Susuzluğa engel olmacak ipuçları şunlardır: 

  • Tuzlu yiyeceklerden kaçının
  • Sıcak havalarda serin ortamlarda olmaya özen gösterin. 

Tuz ve Sodyum

Diyetinizde sodyumun azaltılması yüksek kan basıncını kontrol etmenize yardımcı olacaktır.


KAYNAKLAR

Fouque D, Mitch WE. Dietary approaches to kidney diseases. In: Skorecki K, Chertow GM, Marsden PA, Taal MW, Yu ASL, eds. Brenner and Rector’s The Kidney. 10th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 61.

Kalantar-Zadeh K, Tortorici AR, Chen JL, et al. Dietary restrictions in dialysis patients: is there anything left to eat? Semin Dial. 2015;28(2):159-168. PMID: 25649719 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25649719.

Mitch WE. Chronic kidney disease. In: Goldman L, Schafer AI, eds. Goldman-Cecil Medicine. 25th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 130.

National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases website. Eating & nutrition for hemodialysis. www.niddk.nih.gov/health-information/kidney-disease/kidney-failure/hemodialysis/eating-nutrition. Updated September 2016. Accessed September 7, 2017.

National Kidney Foundation. Dietary guidelines for adults starting on hemodialysis. www.kidney.org/atoz/content/dietary_hemodialysis. Accessed September 7, 2017.


Web sitemizde yer alan hiçbir bilgi tanı ve tedavi amacıyla paylaşılmamıştır, bilgi vermeye yöneliktir. Herhangi bir rahatsızlık ile ilgili tanı ve tedavi gerektiren tüm işlemler için bir sağlık profesyoneli ile görüşün.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − 6 =

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı