blank

Sabun Bilimi – Sabun Koronavirüsü Nasıl Öldürür


85
68 Paylaşım, 85 Beğeni

Avustralya Sydney New South Wales Üniversitesi’nden Kimya Profesörü Pall Thordarson koronavirüs enfeksiyonlarında bulaşmayı önlemenin en iyi yöntemlerinden birisi olan sabunla el yıkamanın önemini ve sabunun virüsü nasıl öldürdüğünü The Guardian’a anlattı.

Alkol bazlı dezenfektanlar da etkilidir, ancak sabun cildinizdeki virüsü öldürmenin oldukça etkili bir yoludur diyor Thordarson.

‘Sabun virüsün yağ içerikli zarını çözer ve böylece virüs kartlardan yapılmış bir ev gibi parçalanır ve ölür.’ diye ekliyor.

Virüsler vücut dışında saatlerce, hatta günlerce yaşayabilirler. Dezenfektanlar, sıvılar, mendiller, jeller ve alkol içeren kremlerin hepsi virüslerden kurtulmak için faydalı olabilir ancak basit bir sabun kadar iyi değillerdir.

Uzmanlar bizi iki konuda uyarıyor:

Virüsü aldıktan sonra onu öldürebilecek veya ondan kurtulmamıza yardımcı olacak şimdilik hiçbir ilaç yok. Ama virüsün yayılmasını durdurmak elimizde, yani ellerinizi sabunla güzelce yıkamak işe yarıyor .

Bu size biraz tuhaf gelebilir. Bir milyon dolar verebilecek olsanız bile, bulaştıktan sonra koronavirüsten kurtulmak için alabileceğiniz herhangi bir ilaç maalesef şu anda yok, ancak basit bir sabun virüsü öldürüyor.

Öyleyse sabun neden Sars-CoV-2, koronavirüs (Covid-19) ve birçok virüs üzerinde çok etkili?

Özetle, bir nanoparçacık olan virüsün dış zarı iki tabakalı lipitlerden (yağ) oluşmuştur. Sabun bu yağ içerikli zarı çözer ve virüs iskambil kağıdından yapılmış evler gibi dağılıp, ölür veya bir başka deyişle, virüsler etkisiz hale gelirler.

Biraz daha uzun anlatmak gerekirse, çoğu virüs üç temel yapı taşından oluşur:

ribonükleik asit (RNA), proteinler ve lipitler. Virüs bulaşmış bir hücre, daha sonra virüsü oluşturmak için, kendiliğinden bir araya gelen bu yapı taşlarının çoğunu yapar. Kritik olan şey, bu birimleri bir arada tutan güçlü kovalent bağların olmayışıdır, yani bu birimleri birbirinden ayırmak için sert kimyasallara ihtiyacınız yoktur. Enfekte bir hücre öldüğünde, tüm bu yeni virüsler kaçar ve diğer hücrelere bulaşmaya devam eder. Bazıları da solunum yollarına gider.

Herhangi bir fiyata koronavirüsleri tamamen öldürecek bir ilaç bulamazsınız – ancak büyükannenizin sabunu onları öldürür 

blank

Öksürdüğünüzde veya özellikle hapşırdığınızda, hava yollarından gelen küçük damlacıklar 10 metreye kadar uçabilir. Daha büyük olanların koronavirüsün ana taşıyıcıları olduğu düşünülür ve en az iki metre gidebilirler.

Bu küçük damlacıklar yüzeylere düşer ve genellikle çabuk kururlar. Ancak virüsler aktif kalır. İnsan cildi bir virüs için ideal bir yüzeydir. “Organik” tir ve yüzeydeki ölü hücrelerdeki proteinler ve yağ asitleri virüsle etkileşime girer.

Diyelim ki, üzerinde virüs parçacığı olan çelik bir yüzeye dokundunuz, bu yolla virüs cildinize yapışacak ve böylece ellerinize aktarılacaktır. Daha sonra yüzünüze, özellikle gözlerinize, burun deliklerine veya ağzınıza dokunursanız, enfekte olabilirsiniz. Ve çoğu insanın her 2 ila 5 dakikada bir yüzlerine dokunduğu tespit edilmiştir.

Virüsün sadece su ile yıkanması işe yarayabilir. Ancak su, cilt ve virüs arasındaki güçlü, tutkal benzeri etkileşimlerle rekabet etmede iyi değildir. Yani tek başına su yeterli değildir.

Sabunlu su tamamen farklıdır. Sabun, bazıları virüs zarındaki lipitlere yapısal olarak çok benzeyen amfifilik olarak bilinen yağ benzeri maddeler içerir. Sabun molekülleri virüs zarındaki lipitlerle rekabet eder. Bu, sabunun cildin normal kirini nasıl giderdiğini açıklar.

Sabun sadece virüs ve cilt arasındaki “yapıştırıcı” yı değil, aynı zamanda virüs içindeki proteinleri, lipitleri ve RNA’yı bir arada tutan Velcro benzeri etkileşimleri de gevşetir.

Hemen hemen tüm dezenfektanlar alkol bazlı ürünlerdir, yüksek oranda alkol çözeltisi (tipik olarak% 60-80 etanol) içerir ve virüsleri benzer bir şekilde öldürürler. Virüsü tamamen yok etmek için etanolle bir süre temas etmesi gerekir. Ellerin üzerine sürülen etanol içerikli bir jelin cildin her köşesini yeterince etkili bir şekilde dezenfekte etmesi garanti değildir. Ancak sabun daha iyidir, çünkü sürtünme ile tüm elinizi kolayca kaplayan oldukça az miktarda sabunlu su yeterli dezenfeksiyonu sağlar.

Bu nedenle, sabun en iyisidir, ancak sabun kullanışlı veya bulunması mümkün olmadığında lütfen alkol bazlı dezenfektan kullanın.

• Pall Thordarson, Sydney, New South Wales Üniversitesi’nde kimya profesörüdür

KAYNAKLAR:https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/mar/12/science-soap-kills-coronavirus-alcohol-based-disinfectants


Web sitemizde yer alan hiçbir bilgi tanı ve tedavi amacıyla paylaşılmamıştır, bilgi vermeye yöneliktir. Herhangi bir rahatsızlık ile ilgili tanı ve tedavi gerektiren tüm işlemler için bir sağlık profesyoneli ile görüşün.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × beş =

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı